Skip to main content

Council

The City Council is where all 75 Councillors meet together to discuss major issues. Its main role is to agree the annual budget and major policies of the Council. The Council is also responsible for agreeing the Council's Constitution, appointing the Leader of the Council and appointing Councillors to Council Committees. The Leader appoints his/her Cabinet or Executive and at Council meetings Councillors can ask the Leader and Members of his/her Executive, questions about their work in running the Council. Councillors can also debate issues which concern the City and once a year the Leader can hold a debate about the State of the City.
18 May 2016 - onwards
Fixed
None
  • Members
  • Meetings
  • Other Information

Meetings

Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatusCalendar
Page 2 of 6, Displaying meetings 11 to 20 of 55 meetings found in selected date range
07 September 201718:0000:00Council ChamberOccurred
20 September 201718:0000:00Council ChamberOccurred
22 November 201718:0000:00Council ChamberOccurred
24 January 201818:0000:00Council ChamberOccurred
07 March 201814:0000:00Council ChamberOccurred
21 March 201818:0000:00Council ChamberOccurred
16 May 201818:0000:00Council ChamberOccurred
20 June 201818:0000:00Council ChamberOccurred
19 September 201818:0000:00Council ChamberOccurred
21 November 201818:0000:00Council ChamberOccurred

Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Page 1 of 8, Displaying items 1 to 10 of 75 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor Usman Ali Member 06/05/2021 - current 89%
Conservative
Councillor Simon Ayre Member 05/05/2022 - current 100%
Independent
Councillor Steven Bewick Member 07/05/2019 - current 65%
Labour and Co-operative
Councillor James Blackburn Member 18/05/2016 - current 85%
Liberal democrats
Councillor Malcolm Bond Member 05/05/2022 - current 100%
Conservative
Councillor Chris Burnicle Member 06/05/2021 - current 89%
Labour
Councillor Mark Burrell Member 05/05/2022 - current 0%
Labour
Councillor Michael Butler Member 07/05/2019 - current 78%
Labour
Councillor Kelly Chequer Member 18/05/2016 - current 87%
Labour
Councillor Allison Chisnall Member 05/05/2022 - current 100%

Other Information