Skip to main content

Planning and Highways (East) Committee

The Committee covers the eastern area of the City comprising the Barnes, Castle, Doxford, Fulwell, Hendon, Millfield, Pallion, Redhill, Ryhope, Sandhill, Silksworth, Southwick, St Anne’s, St Chad’s, St Michael’s and St Peter’s wards. The Committee decides on those planning applications made in its area of the City that have not been delegated to the Executive Director of City Development to determine. It also considers and recommends action to be taken where statutory representations or objections have been received in respect of any Orders proposed by the Executive Director of City Development under the Highways Act 1980, the Road Traffic Regulation Act 1984, the Town and Country Planning Act 1990 or the New Roads and Streetworks Act 1991.
10 June 2020 - onwards
Fixed
None
  • Members
  • Meetings
  • Other Information

Meetings

Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatusCalendar
123
Page 2 of 3, Displaying meetings 11 to 20 of 24 meetings found in selected date range
09 April 202114:00TBCRescheduled and Brought Forward to 29th MarchScheduled
26 April 202116:00TBCMeeting to be livestreamed for public viewing on the Council's YouTube channel, 'sunderlandgov' https://youtu.be/aQ-q58uQTtcOccurred
07 June 202117:30TBCCouncil ChamberOccurred
05 July 202117:30TBCCouncil ChamberOccurred
02 August 202117:30TBCCouncil ChamberOccurred
06 September 202117:30TBCCouncil ChamberOccurred
27 September 202117:30TBCCancelledScheduled 
04 October 202117:30TBCCouncil ChamberScheduled 
01 November 202117:30TBCTo be arrangedScheduled 
29 November 202117:30TBCTo be arrangedScheduled 

Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 16 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Michael Butler Chairman 10/06/2020 - current 80%
Conservative
Councillor Michael Dixon Member 10/06/2020 - current 100%
Conservative
Councillor James Doyle Member 10/06/2020 - current 90%
Labour
Councillor Michael Essl Member 10/06/2020 - current 20%
Labour
Councillor Elizabeth Gibson Member 10/06/2020 - current 100%
Labour
Councillor Stephen Foster Member 10/06/2020 - current 100%
Liberal democrats
Councillor Niall Hodson Member 10/06/2020 - current 90%
Liberal democrats
Councillor Ciaran Morrissey Member 19/05/2021 - current 100%
Labour
Councillor Karen Noble Member 19/05/2021 - current 100%
Conservative
Councillor Gregory Peacock Member 19/05/2021 - current 50%

Other Information