Skip to main content
Register   |   Login

Councillor George Thompson

  • General
  • Allowances & Expenses
  • Election History
  • Party History
  • Ward History
  • Members Interests
  • Committees
  • Outside Bodies
Councillor George Thompson
Elected:
05 May 2011
First Elected
05 May 2011
Party:
Labour
Ward:
Washington South
Biography:

 

Job Title:
Department:

Election History

ElectedRetiredReason
Thu 5 May 2011 Thu 7 May 2015  

Party Representation History

PartyFromTo
LabourThu 5 May 2011

Ward Representation History

WardFromTo
Washington SouthThu 5 May 2011

Current Committee Memberships

Committee - Date JoinedRole
There are no current committees for this member.

Past Committee Memberships

Current Outside Body Appointments

Outside BodyJoining Date
There are no current outside bodies for this member.

Past Outside Body Appointments

Past Outside BodyPast Joining DatePast Leaving Date
123
 Page 3 of 3, items 11 to 11 of 11.
Washington Sports Trust 18 May 2011 15 May 2012

Personal Register of Interests

Date of NoticeReceipt by Monitoring OfficerView
There are no register of interest records for this member.

Meeting Declarations

Committee NameMeeting DateNatureView
Council04 March 2015Other
DateTitleNotes
There are no training records for this member.
DateFromDescriptionValue
There are no hospitality and gift records for this member.

Member Attendance

Attendance Summary

SummaryCountPercentage
Expected attendances0 
Present as expected00%
Absent00%
Apologies received00% of absences
In attendance (as a visitor)0 

Attendance Details

Meeting DateCommitteeAttendance
There are no attendance records for this member in the selected date range.