Skip to main content

Washington Area Committee

The Washington Area Committee provides local residents with a greater say in Council affairs. Its role is mainly a consultative one, considering reports of local concern and approving spending proposals within the limits of its delegated budget. The Committee is comprised of all Members of the Washington Central, East, North, South and West Wards.
18 May 2016 - onwards
Fixed
None
  • Members
  • Meetings
  • Other Information

Meetings

Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatusCalendar
123
Page 3 of 3, Displaying meetings 21 to 30 of 30 meetings found in selected date range
17 December 202018:0019:30Remote MeetingScheduled
18 March 202118:0019:30Remote Meeting - https://youtu.be/iIoKOuiEYqQOccurred
01 July 202118:0019:00Council ChamberScheduled
28 September 202118:0019:00Washington Football HUB - Northern Area Playing FieldsOccurred
16 December 202118:0019:00City Hall Council ChamberOccurred
17 March 202218:0019:00The Millennium CentreOccurred
30 June 202218:0020:30The Millennium CentreOccurred
29 September 202218:0020:30The Millennium CentreScheduled 
15 December 202218:0020:30The Millennium CentreScheduled 
16 March 202318:0020:30The Millennium CentreScheduled 

Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 15 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor Paul Donaghy Member 19/05/2021 - current 20%
Labour and Co-operative
Councillor Louise Farthing Member 19/05/2016 - current 88%
Labour
Councillor Jill Fletcher Member 19/05/2016 - current 92%
Labour and Co-operative
Councillor Logan Guy Member 18/05/2022 - current 100%
Labour
Councillor Len Lauchlan Chair 19/05/2016 - current 83%
Labour and Co-operative
Councillor Fiona Miller Member 19/05/2016 - current 96%
Labour and Co-operative
Councillor Graeme Miller Member 19/05/2016 - current 50%
Labour and Co-operative
Councillor Sean Laws Vice-Chair 19/05/2021 - current 100%
Labour and Co-operative
Councillor Dianne Snowdon Member 19/05/2016 - current 75%
Labour
Councillor Dorothy Trueman Member 19/05/2016 - current 96%

Other Information