Skip to main content

Washington Area Committee

The Washington Area Committee provides local residents with a greater say in Council affairs. Its role is mainly a consultative one, considering reports of local concern and approving spending proposals within the limits of its delegated budget. The Committee is comprised of all Members of the Washington Central, East, North, South and West Wards.
18 May 2016 - onwards
Fixed
None
  • Members
  • Meetings
  • Other Information

Meetings

Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatusCalendar
123
Page 2 of 3, Displaying meetings 11 to 20 of 30 meetings found in selected date range
25 July 201816:0016:30Parsons Conference RoomOccurred
15 November 201818:00TBCThe Millennium CentreOccurred
21 March 201918:00TBCThe Millennium CentreOccurred
20 June 201918:00TBCThe Millennium CentreOccurred
26 September 201918:0019:30The Millennium CentreOccurred
19 December 201918:0019:30The Millennium CentreOccurred
19 March 202018:0019:30CancelledScheduled
18 June 202018:0019:00https://youtu.be/-_Fk5y53e5kOccurred
16 July 202018:0019:30Remote Meeting - https://youtu.be/lDCyv__gVPwOccurred
24 September 202018:0019:30Remote Meeting https://youtu.be/b0KrUFhYNhIOccurred

Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 15 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor Paul Donaghy Member 19/05/2021 - current 25%
Labour and Co-operative
Councillor Louise Farthing Member 19/05/2016 - current 91%
Labour
Councillor Jill Fletcher Member 19/05/2016 - current 91%
Labour and Co-operative
Councillor Logan Guy Member 18/05/2022 - current No meetings since joining
Labour
Councillor Len Lauchlan Chair 19/05/2016 - current 83%
Labour and Co-operative
Councillor Fiona Miller Member 19/05/2016 - current 96%
Labour and Co-operative
Councillor Graeme Miller Member 19/05/2016 - current 52%
Labour and Co-operative
Councillor Sean Laws Vice-Chair 19/05/2021 - current 100%
Labour and Co-operative
Councillor Dianne Snowdon Member 19/05/2016 - current 78%
Labour
Councillor Dorothy Trueman Member 19/05/2016 - current 96%

Other Information