Skip to main content

Tyne and Wear Fire and Rescue Authority

The Authority formulates policies and principal objectives, approves the annual statement of internal control, make, alter and revoke Standing Orders, determine the precept to be made, arrange the audit of accounts, prioritise capital schemes, determine Members' allowances and acquire land and buildings.
18 May 2016 - onwards
Fixed
None
  • Members
  • Meetings
  • Other Information

Meetings

Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatusCalendar
Page 6 of 6, Displaying meetings 51 to 56 of 56 meetings found in selected date range
11 October 202110:30TBCFire Authority HeadquartersOccurred
15 November 202110:30TBCFire Authority HeadquartersOccurred
13 December 202110:30TBCFire Authority HeadquartersScheduled 
17 January 202210:30TBCFire Authority HeadquartersScheduled 
14 February 202210:30TBCFire Authority HeadquartersScheduled 
14 March 202210:30TBCFire Authority HeadquartersScheduled 

Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Conservative
Councillor James Doyle Sunderland City Council 25/10/2020 - current 80%
Labour
Councillor Alex Samuels Sunderland City Council 10/06/2019 - current 86%
Labour
Councillor Tony Taylor Sunderland City Council 16/05/2018 - current 100%
Labour
Councillor James Warne Sunderland City Council 20/05/2021 - current 80%

Appointees

NameRoleMembership DatesAttendance
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 13 appointees/vacancies that match search criteria
Councillor Ged Bell Newcastle City Council 14/06/2021 - current 80%
Councillor Carole Burdis North Tyneside MBC 18/05/2016 - current 55%
Councillor Kevin Dodds Gateshead MBC 18/07/2016 - current 83%
Councillor Wilf Flynn South Tyneside MBC 19/06/2017 - current 79%
Councillor Nick Forbes Newcastle City Council 18/05/2016 - current 87%
Councillor Gary Robert Haley Gateshead MBC 18/05/2016 - current 100%
Councillor Janet Hunter North Tyneside MBC 10/06/2019 - current 86%
Councillor Carl Johnson North Tyneside MBC 14/06/2021 - current 60%
Councillor Joan Keegan South Tyneside MBC 21/10/2021 - current 100%
Councillor Karen Kilgour Newcastle City Council 18/07/2016 - current 76%

Other Information