Skip to main content
Skip to main content

Port Board

The Board is responsible for the discharge of the Council's statutory and commercial functions in relation to the Port of Sunderland.
18 May 2016 - onwards
Fixed
None
  • Members
  • Meetings
  • Other Information

Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Liberal democrats
Councillor Paul Edgeworth Member 15/11/2023 - current 100%
Conservative
Councillor Joshua McKeith Member 15/05/2024 - current No meetings since joining
Labour and Co-operative
Councillor Graeme Miller Chairman 16/05/2018 - current 82%
Labour and Co-operative
Councillor Claire Rowntree Vice-Chair 17/05/2023 - current 0%
Labour and Co-operative
Councillor Paul Stewart Member 19/11/2020 - current 48%

Appointees

Appointee NameAppointee RoleAppointee Membership DatesAppointee Attendance
Mr Richard McAvoy Co-opted Member 18/05/2022 - current 64%
Mr Leonard Taylor Co-opted Member 18/05/2022 - current 73%

Other Information