Skip to main content

Economic Prosperity Scrutiny Committee

The Economic Prosperity Scrutiny Committee is responsible for reviewing and scrutinising and matter relating to the economic prosperity of the city and the performance of services to support that including: Physical infrastructure; Sector Growth & Skills; Economic Vibrancy; Safer Sunderland; Licensing & Trading Standards; Strategic Transport; Environmental services; Libraries, heritage and tourism.
18 May 2016 - onwards
Fixed
None
  • Members
  • Meetings
  • Other Information

Meetings

Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatusCalendar
Page 5 of 5, Displaying meetings 41 to 49 of 49 meetings found in selected date range
07 July 202016:3018:30https://youtu.be/9k_zPIT9rQAOccurred
08 September 202016:3018:30https://youtu.be/K9cJNGXM_r0Occurred
06 October 202016:3018:30Remote Meeting https://youtu.be/H0KDpJgu7lQOccurred
03 November 202016:3018:30Remote Meeting - https://youtu.be/_cPf_YB3oT8Occurred
01 December 202016:3018:30Remote MeetingScheduled
12 January 202116:3018:30Remote MeetingOccurred
09 February 202116:3018:30https://youtu.be/2MdYlYtkp3YOccurred
09 March 202116:3018:30Remote Meeting - https://youtu.be/tpmcp55A2n8Occurred
13 April 202116:3018:30Remote MeetingOccurred

Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 12 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor James Blackburn Member 18/05/2016 - current 93%
Conservative
Councillor William Blackett Member 15/05/2019 - current 94%
Conservative
Councillor Michael Dixon Member 18/05/2016 - current 98%
Liberal democrats
Councillor Heather Fagan Member 15/05/2019 - current 89%
Labour
Councillor Stephen Foster Member 16/05/2018 - current 78%
Labour
Councillor Julia Jackson Member 16/05/2018 - current 89%
United Kingdom Independence Party
Councillor Keith Jenkins Member 15/05/2019 - current 89%
Labour
Councillor Christine Marshall Member 18/05/2016 - current 82%
Labour and Co-operative
Councillor Dianne Snowdon Member 22/06/2020 - current 67%
Labour
Councillor Tony Taylor Member 18/05/2016 - current 68%

Other Information