Skip to main content
Skip to main content
Register   |   Login

Councillor Mark Burrell

  • General
  • Allowances & Expenses
  • Election History
  • Party History
  • Ward History
  • Members Interests
  • Committees
  • Outside Bodies
Councillor  Mark Burrell
Elected:
05 May 2022
First Elected
05 May 2022
Party:
Labour
Ward:
Houghton
Address:
39 Shaftsbury Park
Hetton le Hole
DH5 0RN
Email:
Work Telephone No:
07887339404
Biography:

I currently work for a neighbouring Local Authority providing local services as an Operations Manager. I have previous experience in Facility Management, Housing, Regeneration, Grounds Maintenance, Retail and Business Administration.

I am married to my wife Dawn and we have 2 daughters Lily and Grace. We moved to Sunderland in 2010 to raise our family and our children only see this area as their home as they have attended local schools and are settled here.

I am a school Governor at St Michaels RC Primary in Houghton and originally, I was  elected as a parent Governor but I am now a Foundation Governor for the school which is now part of an academy. I have a keen interest in education as this is key to opening opportunities for everyone to progress.

My upbringing on a council estate in Blaydon made me realise that education is a way to get families out of poverty and funding for this service and family support is vital to break the cycle.

 

As your City Councillor, the council’s data protection policy applies when I am carrying out council business. This explains your data protection rights and who to contact if you have a query about use of your data;  https://www.sunderland.gov.uk/data-protection.

When working for you  as your Ward Councillor, I respect your data protection rights and only use the personal data you provide as needed to respond to your enquiries. This can include sharing the information you provide with council officers and other services and organisations so I can get information to reply to you, which might include information about you and your circumstances. I also share information with other Councillors who may be able to help. If you would prefer me not to share your information with a particular person, or organisation please let me know when you contact me.

Job Title:
Councillor
Department:
Law and Governance - Members

Election History

ElectedRetiredReason
Thu 5 May 2022  

Party Representation History

PartyFromTo
LabourThu 5 May 2022

Ward Representation History

WardFromTo
HoughtonThu 5 May 2022

Current Outside Body Appointments

Past Outside Body Appointments

Past Outside BodyPast Joining DatePast Leaving Date
There are no past outside bodies for this member.

Personal Register of Interests

Date of NoticeReceipt by Monitoring OfficerView
06 May 202223 May 2022

Meeting Declarations

Committee NameMeeting DateNatureView
There are no meeting declarations for this member.
DateTitleNotes
There are no training records for this member.
DateFromDescriptionValue
There are no hospitality and gift records for this member.

Member Attendance

Attendance Summary

SummaryCountPercentage
Expected attendances33 
Present as expected3091%
Absent39%
Apologies received133% of absences
In attendance (as a visitor)1 

Attendance Details

Meeting DateCommitteeAttendance
17 May 2023 18:00 Council Attended
7 Jun 2023 18:00 Coalfield Area Committee Attended
12 Jun 2023 17:45 Education (Appointment of Governors) Panel Absent
14 Jun 2023 16:00 Council Attended
11 Jul 2023 16:30 Economic Prosperity Scrutiny Committee Attended
13 Jul 2023 17:30 Scrutiny Co-ordinating Committee Apologies received
31 Jul 2023 17:30 Planning and Highways Committee - To April 2020 then From June 2022 In attendance (as a visitor)
4 Sep 2023 17:45 Education (Appointment of Governors) Panel Attended
12 Sep 2023 16:30 Economic Prosperity Scrutiny Committee Attended
13 Sep 2023 16:00 Council Attended
14 Sep 2023 17:30 Scrutiny Co-ordinating Committee Attended
27 Sep 2023 18:00 Coalfield Area Committee Attended
9 Oct 2023 17:45 Education (Appointment of Governors) Panel Absent
10 Oct 2023 16:30 Economic Prosperity Scrutiny Committee Attended
12 Oct 2023 17:30 Scrutiny Co-ordinating Committee Attended
6 Nov 2023 17:45 Education (Appointment of Governors) Panel Attended
7 Nov 2023 16:30 Economic Prosperity Scrutiny Committee Attended
9 Nov 2023 17:30 Scrutiny Co-ordinating Committee Attended
15 Nov 2023 16:00 Council Attended
21 Nov 2023 15:00 Economic Prosperity Scrutiny Committee Attended
5 Dec 2023 16:30 Economic Prosperity Scrutiny Committee Attended
7 Dec 2023 17:30 Scrutiny Co-ordinating Committee Attended
9 Jan 2024 16:30 Economic Prosperity Scrutiny Committee Attended
18 Jan 2024 17:30 Scrutiny Co-ordinating Committee Attended
24 Jan 2024 16:00 Council Attended
29 Jan 2024 17:45 Education (Appointment of Governors) Panel Attended
6 Feb 2024 16:30 Economic Prosperity Scrutiny Committee Attended
8 Feb 2024 17:30 Scrutiny Co-ordinating Committee Attended
28 Feb 2024 16:00 Council Attended
5 Mar 2024 16:30 Economic Prosperity Scrutiny Committee Attended
7 Mar 2024 17:30 Scrutiny Co-ordinating Committee Attended
20 Mar 2024 16:00 Council Attended
9 Apr 2024 16:30 Economic Prosperity Scrutiny Committee Attended
11 Apr 2024 17:30 Scrutiny Co-ordinating Committee Attended