Skip to main content
Skip to main content

Planning and Highways Committee - To April 2020 then From June 2022

The Committee considers and recommends action to be taken where statutory representations or objections have been received in respect of any Orders proposed by the Executive Director of City Development under the Highways Act 1980, the Road Traffic Regulation Act 1984, the Town and Country Planning Act 1990 or the New Roads and Streetworks Act 1991.
18 May 2016 - onwards
Fixed
None
  • Members
  • Meetings
  • Other Information

Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Conservative
Councillor Michael Dixon Member 17/05/2023 - current 92%
Labour
Councillor Stephen Foster Member 18/05/2022 - current 100%
Liberal democrats
Councillor Martin Haswell Member 13/09/2023 - current 100%
Labour
Councillor Martyn Herron Member 18/05/2022 - current 59%
Labour
Councillor Joanne Laverick Member 15/05/2024 - current 100%
Labour
Councillor Iain Scott Member 18/05/2022 - current 91%
Labour and Co-operative
Councillor Dianne Snowdon Vice-Chair 15/05/2024 - current 100%
Labour
Councillor Melanie Thornton Chair 18/05/2022 - current 91%
Independent
Councillor James Warne Member 18/05/2022 - current 86%
Liberal democrats
Councillor Andrew Wood Member 15/05/2024 - current 100%

Other Information