Skip to main content

Economic Prosperity Scrutiny Committee

The Economic Prosperity Scrutiny Committee is responsible for reviewing and scrutinising and matter relating to the economic prosperity of the city and the performance of services to support that including: Physical infrastructure; Sector Growth & Skills; Economic Vibrancy; Safer Sunderland; Licensing & Trading Standards; Strategic Transport; Environmental services; Libraries, heritage and tourism.
18 May 2016 - onwards
Fixed
None
  • Members
  • Meetings
  • Other Information

Meetings

Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatusCalendar
Page 1 of 6, Displaying meetings 1 to 10 of 59 meetings found in selected date range
27 June 201617:30TBCCommittee Room 1Occurred
19 July 201617:30TBCCommittee Room 6Occurred
13 September 201617:30TBCCommittee Room 1Occurred
11 October 201617:30TBCCommittee Room 1Occurred
08 November 201617:30TBCCommittee Room 1Occurred
06 December 201617:30TBCCommittee Room 1Occurred
10 January 201717:30TBCSunderland Software CentreOccurred
07 February 201717:30TBCCommittee Room 1Occurred
07 March 201717:30TBCCommittee Room 1Occurred
04 April 201717:30TBCCommittee Room 1Occurred

Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 12 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor Usman Ali Member 19/05/2021 - current 78%
Conservative
Councillor Michael Dixon Member 18/05/2016 - current 96%
Liberal democrats
Councillor Paul Edgeworth Member 19/05/2021 - current 100%
Liberal democrats
Councillor Heather Fagan Member 15/05/2019 - current 93%
Labour
Councillor Stephen Foster Member 16/05/2018 - current 78%
Labour and Co-operative
Councillor Sean Laws Member 19/05/2021 - current 100%
Labour and Co-operative
Councillor Michael Mordey Member 18/05/2022 - current No meetings since joining
Conservative
Councillor Lyall Reed Member 18/05/2022 - current No meetings since joining
Labour and Co-operative
Councillor Lynda Scanlan Member 18/05/2022 - current No meetings since joining
Labour and Co-operative
Councillor David Snowdon Chairman 20/05/2021 - current 96%

Other Information